Teatr Kamienica

Al. Solidarności 93
Warsaw     00-144

Phone: 22 624 01 99

Teatr Kamienica

Prywatny teatr dramatyczny w Warszawie, założony i prowadzony przez Emiliana Kamińskiego.

Siedziba Teatru Kamienica mieści się w zabytkowej kamienicy przy al. „Solidarności” 93, zbudowanej w 1910 roku w stylu secesyjnym, która ocalała w czasie II wojny światowej. Teatr Kamienica ma około 1800 m² powierzchni; znajdują się w niej trzy sceny: Orla (na 350 osób), Parter (na 110 osób) i Piwnica Warsza (na około 90 osób) oraz sale kawiarniane. Teatr Kamienica powstał w 2009 roku, działa przy nim Fundacja Atut wspierająca młodych twórców kultury polskiej.

HISTORIA TEATRU

Historia tego teatru sięga jeszcze lat PRL. Kiedy w 1988 broadwayowski reżyser Joseph Papp odwiedził Warszawę, podczas rozmowy z przyszłym dyrektorem Teatru Kamienica zapytał: "Emilian, czemu nie założysz własnego teatru?" "W PRLu?" "Jak się PRL skończy, to załóż teatr."

Sugestia ta musiała czekać na realizację jeszcze przez wiele lat. W r. 2000 Emilian Kamiński rozpoczął poszukiwania odpowiedniego miejsca. Przez 5 lat zbierał fundusze i materiały niezbędne do zrealizowania inwestycji. Plan budowy teatru powstawał na bieżąco i był cały czas modyfikowany, do czasu aż udało się zagospodarować każdą najmniejszą przestrzeń. Nad wykończeniem wnętrza teatru i dopieszczeniem każdego szczegółu pracowała żona dyrektora, Justyna Sieńczyłło oraz Jolanta Pachowska. 27 marca 2009 roku w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru oraz w setną rocznicę wybudowania kamienicy odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Kamienica. Nazwiska osób, które przyczyniły się do zrealizowania projektu, zostały umieszczone na pamiątkowej tablicy znajdującej się na dziedzińcu kamienicy.

Teatr składa się ze scen: Orla (na ok. 350 widzów), Parter (ok. 110 miejsc), Piwnicy Warsza (która liczy około 90 miejsc) a także bistro - Nasza Warszawa, na ponad 60 osób.

HISTORIA KAMIENICY

Dawny adres kamienicy, wybudowanej w 1910 roku, to Leszno 13. Początkowo należała ona do bogatego żydowskiego handlarza skórą, Miszy Roga. Sąsiadowała z murami utworzonego w 1940 roku warszawskiego getta. Budynek został uszkodzony podczas II Wojny Światowej i częściowo, bo do czwartego piętra odbudowany po 1945. Wyższe kondygnacje i fasada zostały rozebrane.

Tam, gdzie teraz mieści się scena Parter, odnaleziono pozostałości Aron HaKodesz, czyli szafy ołtarzowej służącej do przechowywania Tory. Budując piwnicę Warsza pod zabetonowanymi gruzami Emilian Kamiński odkrył ponad stuletnie kafelki Villeroy Boch. Tam właśnie oraz w obecnych salach restauracyjnych mieściły się piwnice, którymi w czasie powstania Armia Krajowa przerzucała ludność żydowską z sąsiedniego getta.


MAŁA KAMIENICA - CZYLI REPERTUAR DLA DZIECI

Mała Kamienica jest autorskim programem kulturalno-edukacyjnym Teatru Kamienica skierowanym do młodych widzów.

Program obejmuje m.in. cykl pt. BAJKI – TWÓRCZE SPOTKANIA Z WYOBRAŹNIĄ, którego głównym założeniem jest przygotowanie dzieci od najmłodszego wieku do rozumienia i odbierania sztuki, a także edukacja kulturalna i obyczajowa.

Celem zajęć jest zabranie dzieci w podróż przez literaturę dla najmłodszych: od Ezopa, La Fontaine’a, Ignacego Krasickiego, przez takich autorów jak Fredro, Bracia Grimm, Benedykt Hertz, Charles Perrault, Hans Christian Andersen, Carlo Collodi, Antoine de Saint–Exupery, Tove Jansson, Astrid Lindgren, J. R. R. Tolkien, Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Janusz Korczak, Ludwik Jerzy Kern, A. A. Milne, Czesław Janczarski, Joanna Kulmowska, Kornel Makuszyński, Michael Ende, Sempé&Goscinny, aż po J. K. Rowling. Każde spotkanie poświęcone będzie jednemu autorowi i wybranemu utworowi, wzbogacone krótką inscenizacją fragmentu utworu, połączoną z nauką piosenki lub interpretacją tekstu przez dzieci (możliwe jest odegranie przez nie krótkiej scenki).

Spektakle mają przede wszystkim charakter edukacyjny i interaktywny, opierają się na dramie pedagogicznej i są okazją do rozmów z dziećmi na trudne tematy dotyczące wartości. Dzieci rozwijają także umiejętności nazywania cech charakteru i poznają reguły współżycia z innymi ludźmi.


FUNDACJA ATUT

Przy teatrze działa powstawła w 2002 roku Fundacja „Atut”, w której działalność bardzo mocno zaangażowani są zarówno Justyna Sieńczyłło jak i Emilian Kamiński, a także cały zespół teatru.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNO-KULTURALNA

Teatr Kamienica od początku swojego istnienia wspiera i organizuje samodzielnie liczne akcje dobroczynne. W 2011 i 2012 roku zorganizowane zostały „Dni Uśmiechu” podczas których dzieci z ośrodków opiekuńczych z woj. mazowieckiego odbyły warsztaty teatralne i artystyczne. Łącznie z akcji skorzystało ok. 2 500 dzieci.

We współpracy z „Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Nie tylko…” prowadzony jest teatr osób z niepełnosprawnością intelektualną bądź ruchową. Przy Teatrze działa koło teatralne osób bezdomnych, które przygotowało spektakl „Bezdomna Pasja”. Dla osób bezdomnych organizowane są spektakle i zajęcia, a także spotkania okolicznościowe takie jak np. Wigilia dla Bezdomnych.

We współpracy z Tramwajami Warszawskimi zorganizowany został cykl warsztatów o bezpieczeństwie ruchu drogowego i nauka pierwszej pomocy. W akcji wzięło udział kilka tysięcy dzieci ze szkół podstawowych w Warszawie (do tej pory w akcji udział wzięło około 10 000 dzieci).

Poza swoją samodzielnie animowaną działalnością dobroczynną Teatr Kamienica od czterech lat wspiera swoim działaniem Festiwal Teatralny dzieci z zespołem Downa „MAGiK". Teatr wspiera również fundację Ewy Błaszczyk "A kogo?" mającej na celu pomoc dzieciom po najcięższych urazach mózgu oraz stworzenie kliniki "Budzik" (pierwsza klinika ma powstać przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

Długoletnim partnerem Teatru Kamienica jest fundacja „Tęczowy Dom”, która działa na rzecz budowy domu dla dzieci z niepełnosprawnością zespoloną. Najpierw poprzez wspieranie idei powstania „Tęczowego Domu” a po wybudowaniu Teatru Kamienica, także wspierając materialnie fundację poprzez udostępnianie pomieszczeń Teatru pod wydarzenia organizowane na potrzeby fundacji. W 2011 roku, Teatr Kamienica pomagał przy organizacji VIII koncertu charytatywnego „Mikołaj 2011”. W kolejnym roku teatr kontynuował współpracę z fundacją: koncert „Mikołaj 2012 czyli budujemy Tęczowy Dom” odbył się w budynku Teatru Kamienica, który udostępnił fundacji nieodpłatnie budynek oraz wsparł organizację umożliwiając współpracę z aktorami i obsługą techniczną w trakcie koncertu oraz w ramach kampanii 1% z podatku. Koncert pozwolił podziękować darczyńcom wspierającym działalność fundacji oraz pozyskać dodatkowe wsparcie, które w całości zostało przekazane na budowę Centrum Wsparcia dla Osób Niewidomych z Dodatkowymi Niepełnosprawnościami w Wólce Wybranieckiej. Do działalności społecznej należy jeszcze dołączyć akcję „Kwadrans po nieparzystej”, dzięki której artyści – amatorzy mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności.

W Teatrze aktualnie budowana jest makieta Warszawy z sierpnia 1939 r. Na miniaturze, która docelowo będzie zajmowała ok. 21 m 2 będzie można obejrzeć Śródmieście tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. W marcu 2013 roku (przy okazji IV urodzin Teatru) przed kasą placówki stanął zabytkowy tramwaj (tzw. "berlinka"). Oba przedsięwzięcia: makieta i tramwaj mają "przywoływać ducha przedwojennej Warszawy" i upamiętniać dawną świetność stolicy.

NAGRODY

*Nagroda św. Brata Alberta (12 marca 2012) - za działalność charytatywną na rzecz osób najbardziej potrzebujących oraz za organizację przedstawień teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych.

*Nagroda „Osobowość Roku 2011” (20 lutego 2012) - w kategorii "Sukces Roku 2011" - Teatr

*Nagroda Ernst&Young (24 listopada 2011) - za odwagę w łączeniu biznesu i sztuki.

*Złoty Liść Retro i Zasłużony dla Warszawy (2012)

*Nagroda publiczności na Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka Plus Komercja” za spektakl Testament cnotliwego rozpustnika

*Nagroda Akademii Rozwoju Filantropii w konkursie "Dobroczyńca Roku 2012" w kategorii „Współpraca firmy z organizacją pozarządową. Duża firma”.

DZIAŁALNOŚĆ KOMERCYJNA

Teatr Kamienica, poza działalnością teatralną słynie z organizacji nietuzinkowych wydarzeń o charakterze kulturalnym, biznesowym, edukacyjnym oraz towarzyskim. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu na trzech niezależnych scenach i w salach restauracyjnych cyklicznie odbywają się liczne eventy: gale, jubileusze, koncerty, konferencje prasowe, recitale, coctail party i spotkania towarzyskie.

Kultura. Teatr. Miejsce. Kamienica, w której czuć jeszcze klimat secesyjnej Warszawy. Wspaniała sztuka w niespotykanym wydaniu. Wszystko za sprawą Emiliana Kamińskiego.
Twitter: https://twitter.com/TeatrKamienica1

Show Map Website

Business Information


Parking: Street

Categories: Theatre
Report a Problem

Past Events

Dalida - Pieśń miłości

Dalida - Pieśń miłości
05:00 pm - 22 April 2018

At Teatr Kamienica

Quebec City Tweets

TMJ-QBC Jobs
TMJ-QBC Jobs
Accor is looking for teammates like you. See our latest #Hospitality job openings, including "Director, Food & Beve… https://t.co/eDMBe1VZsc

Ass. prof. des courtiers immobiliers du QC
Ass. prof. des courtiers immobiliers du QC
RT @VendreCa: Just getting your real estate license? Thinking of becoming an @APCIQ_QPAREB member? Learn more about what they offer and how…

TMJ-QBC Jobs
TMJ-QBC Jobs
Interested in a job in #Québec, QC? This could be a great fit: https://t.co/pj67VcsHOE #Finance

Philippe Carrier
Philippe Carrier
Brushes are fine. Paint knives are better. Improvised tools are great. But my hands are the best! . . .… https://t.co/4pvw8MMrrT

TMJ-QBC Jobs
TMJ-QBC Jobs
Now hiring for 40 job opportunities in #Quebec. Click the link in our bio to see them.

Constantin Dobrila
Constantin Dobrila
RT @sule_tomkinson: Quebec's non-recognition of its int. students and their contributions is neither created by @SJB_CAQ nor @francoislegau…

Dr. Jennifer Elrick
Dr. Jennifer Elrick
RT @sule_tomkinson: Quebec's non-recognition of its int. students and their contributions is neither created by @SJB_CAQ nor @francoislegau…

Sule Tomkinson
Sule Tomkinson
Quebec's non-recognition of its int. students and their contributions is neither created by @SJB_CAQ nor… https://t.co/ZcnQ1LqOWU

Cindy Cinnamon
Cindy Cinnamon
RT @BBrillance:

TMJ-QBC Jobs
TMJ-QBC Jobs
TD Bank is hiring in #Québec, QC! Read about our latest #CustomerService job opening via the link in our bio: Custo… https://t.co/lezAQLb0c2